Vyhľadávanie


Kontakt

Border-kolia

Anketa

Anketa

3) Koľko času tráviš so psom ?

TOPlist

Ostatné menej známe športy

Coursing – športový hon na zajaca
Sú to prírodné dostihy, predchodcovia dostihov na dráhach. Behajú sa na dráhe v prírodnom teréne, kde pes (môžu bežať rôzne plemená) zdoláva rôzne prekážky – stromy, kríky, vodu a snaží sa dobehnúť umelú vlečenú návnadu.

Dostihy „races“ – dráhové dostihy
Zúčastňujú sa ich chrty vybiehajúci zo štartovacích boxov, a po upravenej dráhe (tá musí mať pravidelný tvar napr. ovál) sledujú umelú návnadu – vlečený igelitový strapec. U nás mediálne nepreferovaný, ale veľmi napínavý a zaujímavý šport.

Dog-trekking – náročná horská turistika so psom
Pes v postroji alebo len s obojkom je spojený ťažnou šnúrou so svojim psovodom, ktorý musí v prípade, ak ide o závody, niesť povinnú výbavu predpísanej hmotnosti. Obaja, odkázaní niekoľko dní len sami na seba, prekonávajú v zložitom prírodnom teréne až stokilometrové etapy - podľa trasy vyznačenej organizátorom na mape. Jedná sa o extrémny individuálny šport pre dobrodruhov a samorastov, ktorí dokážu prežiť v prírode v akýchkoľvek podmienkach.

Canicross – terénny beh so psom
Psovod a jeho pes bežia prírodnou cestou. Pes v postroji ťahá na ťažnom lane svojho psovoda a pomáha mu tak ľahšie prekonať obtiažny terén.

Bikejoring– cyklista a pes
Pes v postroji (alebo i dvaja) ťahá na ťažnom lane psovoda na bicykli. Táto disciplína vyžaduje absolútnu poslušnosť psa a súhru oboch v rámci ich bezpečnej jazdy. Tento šport nie je povolené ani vhodné prevádzkovať na verejných komunikáciách!

Skijoring– lyžiar a pes
Pes v postroji (alebo i dvaja) ťahá na ťažnom lane psovoda na bežkách. I tato disciplína, ak má byť bezpečná, vyžaduje dokonalú ovládateľnosť psa a dobrú kondíciu lyžiara.

Pulka– lyžiar, boby a pes
Pes v postroji ťahá boby člnkovitého tvaru, nazývaných „pulka“ s povinnou záťažou a za ním ide bežkár, spojený s bobami ťažným lanom. Tento tandem takisto vyžaduje celkovú súhru psa i lyžiara. A kladie na oboch vyššie tréningové nároky než skijöring.

Rollpulka – pes, vozík a psovod
Pes v postroji ťahá dvojkolesový vozík s povinnou záťažou prenasledovaný psovodom (i na bicykli), ktorý je s ním spojený ťažným lanom. Usporiadanie využívané dnes viac pri turistike než na závodoch.

Mushing – jazda so psím záprahom
Dva a viac psov v postrojoch ťahajú svojho psovoda = mushera na špeciálnych saniach alebo na riaditeľnom vozíku. I cez svoju vysokú úroveň a vynikajúce výsledky našich pretekárov na medzin árodnom poli je tento šport u nás spoločensky a mediálne v ústraní.

Agility cross – beh psovoda so psom v prírodnom teréne
Tím prekonáva prírodné i umelé prekážky vo vyznačených úsekoch (tie sú spravidla štyri so štyrmi rozhodcami). Prírodným terénom môže byť park, les a iné, pravidlá sú z veľkej časti obdobné pravidlám u agility.

Triatlon
Psovod so svojim psom prekonáva niekoľkokilometrovú dráhu na bicykli, v behu a plávaním. Závody sú spravidla rozdelené na kategórie, napríklad podľa veľkosti psa. Rozhodujúci je čas, za ktorý bola dráha prekonaná.

Športový kynologický výcvik
Psovod svojho psa cvičí podľa stanovených skúšobným poriadkom, ktoré majú športový charakter (napr. národný skúšobný poriadok alebo medzinárodný skúšobný poriadok).

Mondioring
Športový kynologický výcvik podľa medzinárodného skúšobného poriadku Mondio – Ring. Psovod svojho psa cvičí podľa tohto poriadku, ktorý sa svojim charakterom blíži športovému výcviku. Prvky poslušnosti sú podobné ako u ostatných skúšobných poriadkov, ale podstatnou a neobvyklou časťou sú cviky obrany. Ta je i divácky veľmi atraktívne, i priamo k tomuto účelu predvádzané. Pes totiž musí čeliť neobvykle sa brániacemu figurantovi a ešte pred jeho zadržaním prekonať komplikovanou prekážku.

High jump – výskok do výšky
Pes vyskakuje čo najvyššie na zavesenú návnadu. I u tohto zdanlivo bezpečného športu môže dôjsť (zvlášť u jedincov s horšou priestorovou orientáciou) k vážnym zraneniam.

Hang time – záhryz psa do visiacej návnady na čas
Pes výskokom chytí zavesenú návnadu (v základnej výške 1,5 metra). Potom sa meria čas, ako dlho sa pes na návnade udrží. Niekedy to bývajú veľmi prekvapivé časy.